Vlada Srbije proglasila je subotu, 2. novembar, Danom žalosti povodom stradanja građana u Novom Sadu usled urušavanja konstrukcije Železničke stanice.
Prema najnovijim zvaničnim informacijama, poginulo je najmanje 11 osoba, više ljudi je povređeno i jednoj od njih amputirane su noge. Iz ruševina su žive izvučene 14-godišnja devojčica i jedna žena.
Opozicija i brojni građani traže da se hitno utvrdi ko je odgovoran. Zvaničnici su otišli u Novi Sad, premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da će insistirati na tome da se nađu odgovorni, a predsednik Aleksandar Vučić je najavio obraćanje javnosti u 20 sati.
Stanica je poslednji put rekonstruisana ove godine i otvorena jula. Prema pisanju beogradskih i novosadskih medija, radove na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu izvodio je konzorcijum kineskih kompanija.
Međutim, iz Infrastruktura železnice Srbije tvrde da ta rekonstrukcija nije obuhvatila betonsku nadstrešnicu koja se obrušila danas u 11:50.
Prema Zakonu o obeležavanju dana žalosti, zastava Republike Srbije spušta se na polovinu jarbola svuda gde je istaknuta.
Svaki poslodavac dužan je da omogući zaposlenima da minutom ćutanja odaju poštu nastradalima, dok časovi u školama počinju takođe minutom ćutanja.
Televizije i radio-stanice su dužne da, između ostalog, ne emituju humorističke, zabavne, folklorne i slične sadržaje, kao i da programe prilagode danu žalosti.
Štampani mediji su dužni da listove štampaju u crnoj boji, a puštanje narodne i zabavne muzike zabranjeno je i na javnim mestima. Danu žalosti svoje programe moraju da prilagode i pozorišta i bioskopi.
Nadzor nad sprovođenjem Zakona obavljaju nadležna ministarstva, a kazne iznose od 50.000 do 200.000 dinara za pravna lica i od 2.000 do 10.000 dinara za fizička lica.
Izvor: Južne vestiJužne vesti