Društvo

Na tribinama u selima istaknut značaj očuvanja biodiverziteta naročito za razvoj eko turizma i proizvodnju zdrave hrane

jaloviste bor, foto S. Trifunovic

Rudarsko jalovište, foto: Ist media

U Analizi zastupljenosti ciljeva održivog razvoja u dosadašnjim dokumentima javne politike opštine/grada Bora, koju je sprovelo Društvo mladih istraživača, ocenjeno je da je ovaj cilj obuhvaćen postojećim dokumentima javne politike, podsebno da je Lokalni ekološki akcioni plan zaštitu prirode postavio kao jedan od prioriteta.

U sprovedenoj anketi građana ovaj cilj održivog razvoja nije dobio značajnije mesto, međutim u oceni  koji se razvojni problemi grada Bora moraju rešavati primenom ciljeva održivog razvoja problem očuvanja prirode u okolini Bora, kao što su raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta, geodiverzitet dobio je mnogo veći značaj.

Na tribinama  u selima istaknut je značaj očuvanja biodiverziteta naročito za razvoj eko turizma i proizvodnju zdrave hrane, a na tribinama mladih ukazano je na neophodnost brze rekultivacije degradiranih područja, posebno zbog rudničkog otpada.

Ovom Inicijativom predlaže se da Plan razvoja grada Bora za period 2021-2027. u oblasti očuvanja života na zemlji (zaštita, obnova i promovisanje održivog korišćenja kopnenih ekosistema, održivo upravljanje šumama, borba protiv dezertifikacije, zaustavljanje procesa degradacije zemljišta i gubitka biodiverziteta i dr.)  definiše dva priritetna cilja: povećati površinu i kvalitet zaštite očuvanih prostora prirode na teritoriji grada kroz intenziviranje postupaka zaštite identifikovanih prostora ekološke mreže (Dubašnica kao deo budućeg nacionalnog parka Kučaj-Beljanica, Veliki i Mali krš, Stol, Deli Jovan, Crni vrh) i  intenzivirati rekultivaciju degradiranih površina zemljišta (posebno rudničkim i metalruškim aktivnostima) i povećati udeo gradskog zelenila i zaštitnih šuma

Ovi ciljevi, a naročito mere i aktivnosti za njihovu realizaciju treba da budu posebno razrađeni u Planu zaštite životne sredine grada Bora.

S obzirom na nadležnosti države u zaštiti očuvanih prirodnih vrednosti i sanaciji istorijskog zagađenja rudničkim i metalruškim aktivnostima, grad Bor će ove ciljeve morati da realizuje u tesnoj saradnji sa odgovarajućim državnim organima.

Sanaciju rudničkih raskrivki i flotacijskih jalovišta iz tekućih aktivnosti moraju pre svega realizovati kompanije koje su nosioci rudničkih aktivnosti, uz tesnu saradnju sa lokalnom zajednicom i državom, a na osnovu posebne Uredbe o upravljanju rudničkim otpadom (Direktiva EU o industrijskim emisijama) i posebnih planova i programa rekultivacije.

U Analizi zastupljenosti ciljeva održivog razvoja u dosadašnjim dokumentima javne politike opštine/grada Bora konstatovano je još pre desetak godina kada su ovi dokumenti javne politike usvajani bila prisutna svest i saznanje o velikim razvojnim potrebama povezanim sa rešavanjem nagomilanih problema ugrožene životne sredine, odnosno da je dalji razvoj sagledavan u konceptu održivog razvoja.

Međutim tada još nisu bili stvoreni svi potrebni preduslovi – finansijski, zakonski, institucionalni i dr. da se ovi ambiciozni ciljevi i realizuju.

Oni se stvaraju  tek zadnjih godina i stvaraće se i dalje – pre svega kroz obiman investicioni ciklus u nosećoj privrednoj grani rudarstva i metalurgije koji je pokrenuo novi strateški partner – kineska kompanija ZiJIn, uz obimna ulaganja u nove ekološki prihvatljivije tehnologije i brojne mere smanjenja negativnog  uticaja i zaštite životne sredine, definisanje nacionalnog strateškog i zakonskog okvira i obezbeđivanje sredstava države u oblasti upravljanje otpadom, cirkularne ekonomije, vodosnabdevanja i rešavanja problema otpadnih voda, upotrebe obnovljivih izvora energije i podizanje energetske efikasnosti, zaštite prirode, aktivnosti u oblasti klimatskih promena i drugo.

Na osnovu ovih nacionalnih strateških i zakonskih opredeljenja lokalna zajednica grad Bor treba da definiše nove lokalne strateške dokumente javne politike – Plan razvoja Bora i Plan zaštite životne sredine – i da ih realizuje u narednom period uz podršku državnih mera i veće sopstvene napore.

 

logo giz

Sadržaj sa sajta može se preneti samo uz poštovanje USLOVA KORIŠĆENJA

Povezani postovi

PROSVETARI ODLUČILI: 1. novembra obustava rada i protest, potom skraćivanje časova

Marija Dimitrijević

PTIČJI GRIP potvrđen kod uginulog labuda nađenog KOD DONJEG MILANOVCA

Marija Dimitrijević

Manji računi komunalnih usluga za 50 odsto. Evo ko ostvaruje pravo

Miloš Marković
X