Displej u centru Bora još nije u funkciji, čeka se rešenje prikaza sadržaja
Sinoć je u Boru održana tribina povodom svetskih dana zaštite vazduha, a na njoj je bilo reči o sprovođenju mera jačanja monitoringa vazduha i informisanja građana o kvalitetu vazduha na teritoriji grada Bora.
Cilj skupa bio je da informiše Borane i udruženja građana o budućim aktivnostima učesnika na projektu o čemu je govorila Ljiljana Lekić, koordinatorka Kancelarije za zaštitu životne sredine, napominjući da će pored displeja na kome se prati stanje vazduha u Boru kod Doma zdravlja, uskoro biti u funkciji još jedan u centru grada.
Kako se čulo, cilj postavljanja displeja biće ne samo da prikaže sadržaj SO2 i PM2,5 i PM 10 čestica u vazduhu, već i kroz tabele periodičan izveštaj o stanju teških metala u vazduhu sa više lokacija, u zavisnosti koje se vrednosti metala mere na određenim mestima.
Zaključak je da su izvori zagađenja nepoznati, ali i da je država nezainteresovana da insistira na većoj kontroli i poštovanju zakona.
Viša Tasić iz Instituta za rudarstvo i metalurgiju održao je prezentaciju sadržaja budućeg izgleda ekrana, i izneo podatke o povećanom sadržaju teških metala (kadmijum i arsen) najviše na mernim mestima Jugopetrol, i nešto manje u gradskom parku. Ipak je ocenio da je zagađenje znatno manje nego ranijih godina pre dolaska kineskih kompanija, ali da je to nedovoljno, i da bi država trebalo da insistira na kontroli koncentrata koji se topi u Boru i da na tome insistira i gradska uprava.
S obzirom da je skup bio informativnog karaktera i tražile se sugestije prisutnih o tome da li su ovakve informacije na displejima korisne, pojedini sagovornici (UG Borani se pitaju, Zoran Janković (Fontana), Radmila Ležajić (EKO agenda), Sreten Dinić (građanin) Toplica Marjanović (DMI), prof.dr Velizar Stanković) smatrali su da je to nedovoljno jer se ne prikazuje trenutno stanje zagađenja i da ljudi na to neće obraćati pažnju pošto nemaju dovoljno znanja o štetnosti sadržaja teških metala u vazduhu ni kako da koriste informacije.
Zoran Janković smatra da bi zaposleni u gradskoj uprave trebalo da održe sastanke sa svim zainteresovanim građanima po mesnim zajednicama, da im objasne kako da tumače iznete podatke na displejima.
Tim povodom, organizator skupa je naglasio da je urađen veliki broj flajera koji će se deliti građanima Bora, sa jasnim obaveštenjima šta na displejima znači boja koja upozorava na zagađenje i kakve mere opreza treba preduzeti.
Povodom pominjanja izveštaja Batuta iz 2018. godine, Tasić je rekao da ima informaciju da Batut radi na novoj analizi za period 2015. do 2023.