Evropska komisija je danas usvojila svoj godišnji Paket proširenja, koji pruža detaljnu procenu stanja i napretka koji su postigle Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija, Gruzija, Republika Moldavija, Ukrajina i Turska na svom putu ka pristupanju EU. Procene su praćene preporukama i smernicama o reformskim prioritetima.
Proširenje je istorijska prilika kako za zemlje koje pristupaju, tako i za sadašnje države članice i EU u celini. Postoje značajne socio-ekonomske, političke i bezbednosne prednosti veće i jače Unije.
Zbog napetog geopolitičkog konteksta sada je nužno više no ikada da završimo ponovno ujedinjenje našeg kontinenta, pod istim vrednostima demokratije i vladavine prava. Već smo napravili velike korake poslednjih godina ka integraciji novih država članica. A proširenje će ostati glavni prioritet nove Komisije, izjavila je predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen.
Visoki predstavnik/potpredsednik, Đuzep Borelj je izjavio da su proteklih pet godina obeležili izazovi bez presedana, pokazujući važnost novog zamaha za proširenje EU.
Sada više nego ikad, članstvo u EU je strateški izbor. Usklađenost sa vrednostima EU, počevši od vladavine prava i zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU, najznačajniji je pokazatelj strateške orijentacije u novom geopolitičkom kontekstu. Kroz naš proces zasnovan na zaslugama, zajedno gradimo jaču Uniju, rekao je Borelj.
Oliver Varhelji, komesar za susedstvo i proširenje, naznačio je da proširenje predstavlja geostrateško ulaganje u mir, stabilnost, bezbednost i socio-ekonomski rast našeg evropskog kontinenta.
Naš godišnji paket proširenja pruža činjeničnu i pravičnu procenu napretka naših partnera, zajedno sa jasnim smernicama, omogućavajući im da identifikuju gde ubrzane reforme mogu da dovedu do njihovog napretka ka članstvu u EU, kazao je on.
Proces proširenja nastavlja da se zasniva na zaslugama i zavisi od objektivnog napretka svakog partnera. Ovo zahteva odlučnost da se sprovedu nepovratne reforme u svim oblastima prava EU, sa posebnim naglaskom na osnove procesa proširenja. Demokratija, vladavina prava i osnovne vrednosti će i dalje biti kamen temeljac politike proširenja EU. Članstvo u EU ostaje strateški izbor.
Komisija ponavlja svoju ocenu da je Srbija ispunila merila za otvaranje klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast). Očekuje se od Srbije da u narednoj godini ubrza rad na sprovođenju reformi u vezi sa pristupanjem EU u celini, sa posebnim fokusom na prelazna merila o vladavini prava, kao i na obezbeđivanju zaista povoljnog okruženja za civilno društvo i medije, i da učini kredibilne napore u suzbijanju dezinformacija i stranog manipulisanja informacijama.
Sada je na Savetu da razmotri današnje preporuke Komisije i donese odluke o narednim koracima u procesu proširenja.