Nakon usvajanja pravilnika u sklopu Zakona o bezbednosti saobraćaja, vozače električnih trotineta u Srbiji čekaju stroga pravila! Oni više nisu u „sivoj“ zoni.
Prema ovom pravilniku, kategorisani su kao lako električno vozilo i na njih se odnose kazne i pravila ako ispunjavaju sledeće karakteristike: da su vozilo sa najmanje dva točka, mehaničkim upravljačem, bez mesta za sedenje, čija trajna nominalna snaga motora nije veća od 0,6 kW, čija najveća konstruktivna brzina ne prelazi 25 kilometara na sat i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kilograma.
Da bi kao takvi mogli da uđu u saobraćaj, moraju da poseduju nalepnicu koju izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja.
Bez te nalepnice, smatra se da je ovo električno vozilo nelegalno ako se zatekne u saobraćaju.
Zakon o bezbednosti saobraćaja precizira i uslove za upravljanje električnim trotinetom.
Za kretanje električnog trotineta koriste se biciklistička staza, pešačko-biciklistička staza ili biciklistička traka. Zabranjena je vožnja trotoarima na kojima nema posebnog dela za bicikliste ili dela koji je zajednički za njih i pešake. Ako ne postoje biciklističke ili pešačko-biciklističke staze, dozvoljena je vožnja kolovozom, ali samo na putu gde je brzina kretanja ograničena na najviše 30 km/h, ako je vozač maloletan, odnosno, ako je navršio 18 godina na putevima gde je ograničenje najviše 50 km/h.
Prilikom upravljanja električnim trotinetom nošenje biciklističke kacige obavezno je za sve. Nošenje reflektujućeg prsluka uz kacigu obavezno je za maloletnike u svim uslovima, a za ostale vozače kada se kreću na putevima. Vožnja električnih trotineta za mlađe od 14 godina zabranjena je u potpunosti.
Propisane uslove, naravno, prate i propisane kazne za nesavesne vozače električnih trotineta.
Najdrastičnija novčana kazna kreće se od 100.000 do 120.000 dinara, uz zatvorsku od 30 dana ukoliko se ovo električno vozilo zatekne na autoputu i motoputu.
Ukoliko se ovim vozilom nekom nanese laka telesna povreda, zaprećena je zatvorska kazna u trajanju od najmanje 30 dana, dok je za nanošenje teških telesnih povreda propisana kazna zatvora od dve do osam godina. Za slučaj da vozač električnog trotineta nekog usmrti, zatvorska kazna se kreće u rasponu od dve do 12 godina.
Kazna za ono što može biti najčešći prekršaj, a to je vožnja nedozvoljenom površinom, iznosi 10.000 dinara.
Isti iznos kazne predviđen je i za prekršaje poput vožnje bez osvetljenja, bez reflektujućeg prsluka na kolovozu, vožnja još jedne osobe na dvotočkašu, vožnja mlađih od 14 godina, i vožnja kolovozom u slučaju maloletnih lica.
Izvor Nova