Savača danas/ foto: ist media
Regionalna agencija za razvoj istočne Srbije (RARIS), objavila je na svom sajtu najatraktivnije investicione lokacije u istočnoj Srbiji, a kao jedna od njih navodi se i dečje odmaralište “Savača” koje je 2019. godine prebačeno u vlasništvo grada Bora, i u koje je iz budžeta grada u uređenje unutrašnjosti investirano 20 miliona dinara.
Dve godine kasnije, sudeći po zvaničnoj objavi, Borani nemoćno gledaju kako lokalni politički establišment “tvrdi pazar” kome ga dodeliti i oduzeti građanima i ono malo vlasništva po kome su bili prepoznatljivi u celoj bivšoj Jugoslaviji.
Podsećamo da je “Savača” ili “Suvača”, kako je zovu neki Borani, dečje odmaralište sagrađeno pre skoro pola veka i do 2019. godine njime je upravljala predškolska ustanova “Bambi”.
Bilo je to mesto sa koga je odzvanjala dečja graja, sa kojeg se čula truba budilica i dizala zastava za školarce, akcijaše i sportiste. Godinama se na Savači odvijala rekreativna nastava za osnovce, kampovi za rukometaše i košarkaše, prve žuljeve lečili su brigadiri iz bivše SFRJ na radnim akcijama upravo tu, na Savači. Tu su početkom osamdesetih u košarkaškom kampu učili trikove budući reprezentativci Srbije, među njima Aleksandar Saša Đorđević, a treninge je držao legendarni Ranko Žeravica.
Pre dve godine uložen je novac za rekonstrukciju objekta, navodno, zbog jačanja kapaciteta turističkog resursa. Novac su obezbedili Ministarstvo turizma i trgovine i Grad Bor. Gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić, tada je govorio da je Savača jedan od važnijih projekata za razvoj turizma i sporta u Boru.
Prepoznali smo našu, do nedavno, nepravedno zapostavljenu jezersku oazu – odmaralište Savača. Sistemski smo pristupili njegovoj modernizaciji i uz podršku Ministarstva turizma uložili skoro 20 miliona dinara u potpuno uređenje infrastrukture objekta, čime je stekao uslove za ponovno funkcionisanje, naveo je tada Aleksandar Milikić.
Ovo odmaralište sada je predato na gazdovanje Turističkoj organizaciji. Prošle su pune dve godine, primopredaja nikada nije izvršena i Savača je sada kao u onoj narodnoj „čardak ni na nebu ni na zemlji“.
Gradski čelnici od tada nikada nisu dali konkretan odgovor šta se dešava sa Savačom, i posle skoro dve godine veštog izbegavanja ove teme i čaršijskih priča da će je kupiti ovaj ili onaj, na sajtu RARIS-a „Invest East Serbia“ Savača se pojavila kao investiciona lokacija grada Bora.
Kome je u interesu da se Savača nekome ustupi i zbog čega? Da li neko stvara odstupnicu i Borane opet vuče za nos?
Predrag Balaševič, odbornik Vlaške narodne stranke u Gradskoj Skupštini, ovaj potez vidi u najmanju ruku kao “vrlo sumnjiv”.
Gradonačelnik je rekao da dečja ustanova “Bambi” nema kapaciteta da vodi taj objekat, novac Borana je potom uložen u renoviranje, a sada se nudi investitorima?! Sve to nam je bilo sumnjivo još 2019. godine što smo jasno stavili do znanja prilikom usvajanja odluke, kaže Balašević za Ist media.
Sličnog mišljenja je i odbornik Narodne stranke (NS) Dragan Marković, koji je smatra da je “Savaču gradio Bor ZA NAŠU DECU a sada se prodaje ZA NJIHOVU”.
Šta drugo može da se pomisli kada se od narodnih para investira u objekte i parcele, a onda se planira da se to dodeli partijskim prijateljima koji će dobiti nešto što je građeno parama naših očeva i dedova? To se neće završiti bez posledica, smatra Marković.
A šta u provodadžisanju “Savače” na svom sajtu navodi RARIS:
Kompleks objekat poznat kao odmaralište ˝Savača˝ nalazi se na 300 metara od obale Borskog jezera.
Savača je okružena kompleksom od 14 hektara šuma. Nekada je služila kao odmaralište i izletište za decu i mlade. Investiciona lokacija obuhvata 5 katastarskih parcela ukupne površine 2328 m2 na kojoj se nalaze 4 objekta. Svi objekti su u dobrom stanju i mogu se odmah staviti u funkciju: zgrada predškolske ustanove – dečije odmaralište površine 1062 m2 i tri pomoćne zgrade površina 50, 52 i 102 m2.
Kompleks zgrada je potpuno infrastrukturno opremljen – pristupni put, voda, kanalizacija i telefonska linija. Na pomenutoj površini nalaze se i ograđeni travnati fudbalski teren, tri rukometna (jedno sa reflektorima) i 7 košarkaških terena, od kojih su tri osvetljeni za noćne utakmice, teren za odbojku na pesku, teren za mali fudbal ili rukomet na pesku, uređene pešačke staze, pozornica sa osvetljenjem i zatvorena fitnes sala-teretana.
Zgrada odmarališta je raspolagala sa 140 kreveta, raspoređenih u 12 šestokrevetnih i 34 dvokrevetne sobe sa kupatilima. U odmaralištu se nalaze učionice, TV i muzička sala, sala za stoni tenis i šah. U jednom od pomoćnih objekata nalazila se kuhinja sa trpezarijom.
Odmaralište Savača je u vlasništvu Grada Bora. Sve predmetne parcele su građevinsko zemljište.
Investiciona lokacija je pokrivena planom generalne regulacije turističkog podrčja Borsko jezero Brestovačka banja.