EU IntegracijeНекатегоризовано

Srbija je manje konkurentna od članica Evropske unije

Srbija je manje konkurentna od članica Evropske unije, ali i od ostalih kandidata za EU, i treba da sprovede sveobuhvatne reforme kako bi unapredila poslovnu klimu, digitalnu agendu, obrazovanje i obuke kao osnove za „pametan“ rast. Pored toga, prioritet Srbije u jačanju konkurentnosti biće izgradnja institucionalnih kapaciteta, navodi se u izveštaju o evropskoj konkurentnosti za 2014. Svetskog ekonomskog foruma (SEF). Najkonkurentnija članica EU je Finska, najveća evropska ekonomija Nemačka je na petom mestu a na začelju je Rumunija. U izveštaju se ukazuje na velike razlike u performansama članica EU na planu konkurentnosti, kao i na zaostajanje Unije za razvijenim zemljama.

Analitičari Foruma ocenili su da Srbija mora mnogo toga da uradi kako bi popravila stanje na nefleksibilnom tržištu rada čije su karakteristike neusklađenost između produktivnosti i plata, slabe veze poslodavca i radnika i visoka stopa nezaposlenosti mladih.

 

staza

 

Srbija je za ukupnu konkurentnost u izveštaju „Izgradnja konkurentnije Evrope“ Svetskog ekonomskog foruma dobila 3,46 poena a maksimum je 7.

 

Gledano po kriterijumima za ocenu, Srbija ima nešto više od 3,46 poena za inkluzivan rast, socijalnu inkluziju, održiv rast i ekološku održivost a manje od toga za tržište rada i zaposlenost, „pametan“ rast, okruženje za poslovanje i kod inovacija.

 

Među zemljama kandidatima za EU najbolje je plasiran Island sa 5,15 poena a slede Crna Gora sa 4,07 , Turska sa 3,83 i Makedonija sa 3,62.

 

Finska pretekla Švedsku

 

Prosek na nivou 28 članica EU je 4,56 poena pri čemu najkonkurentnija Finska ima 5,70 a najmanje konkurentna Rumunija 3,64 , pokazao je izveštaj.

 

Finska je uzela prvo mesto na listi članica EU rangiranih po konkurentnosti Švedskoj, koja je sada druga, a mesta su zamenile i Holandija i Danska pa je Holandija sada treća a Danska četvrta. Nemačka je na petom mestu liste, Velika Britanija je sedma, Francuska 10, Španija 13. a Italija 21.

 

Članice EU iz susedstva pozicionirane su na donjem delu liste pa je Slovenija 16, Hrvatska 24, Bugarska 27. a Rumunija poslednja, 28.

 

Forum je radi poređenja rangirao i druge razvijene ekonomije i SAD su dobile ocenu 5,00 , Kanada 5,06 a Japan 5,07 , Švajcarska 5,60 a Norveška 5,48. Prosečna ocena konkurentnosti zemalja BRIK je 3,87 pri čemu najvišu ima Brazil (4,01) a najnižu Indija (3,66).

 

Ekonomistkinja SEF Kerolajn Galvan (Caroline) rekla je da se konkurentnost na dugi rok može ostvariti samo smanjenjem razlika među članicama EU u kreiranju okruženja za „pametan“, dinamičan, inovativan rast i otvaranje kvalitetnih radnih mesta.

 

EU u celini zaostaje u poređenju sa SAD i drugim razvijenim zemljama u izgradnji ekonomije koju predvodi znanje, upozoreno je u izveštaju.

 

Konkurentnost evropskih zemalja merena je na bazi napredovanja ka „pametnom“, inkluzivnom i održivom rastu, što su prioriteti evropske Strategije 2020.

 

Mereni su okruženje za poslovanje, napredak sa digitalnom agendom, inovativnost, obrazovanje, tržište rada i zaposlenost, socijalna uključenost, ekološka održivost.

 

Izveštaj o konkurentnosti SEF radi na dve godine i u njemu se ocenjuje napredak Evrope u poboljšanju konkurentnosti baziran na strategiji Evropa 2020. Ovo je drugi po redu izveštaj a SEF će nastaviti da ih radi do kraja decenije.

 

Desetogodišnju strategiju Evropa 2020 Evropska komisija je pokrenula u martu 2010. godine.

 

Izvor: EurActiv.rs

Sadržaj sa sajta može se preneti samo uz poštovanje USLOVA KORIŠĆENJA

Povezani postovi

Evropska Komisija usvojila Paket proširenja za 2024.

Ist Media

Završena izgradnja Centra za posetioce Feliks Romulijana

Ist Media

Kvalitet vazduha: Savet daje konačno zeleno svetlo za jačanje standarda u EU

Ist Media
X