Foto: Ist media
Tradicionalna manifestacija u organizaciji Tehničkog fakulteta u Boru Skok preko kože, održana je 17. put pred brojnom publikom u bioskopu Zvezda.
SKOK PREKO KOŽE je tradicionalna manifestacija rudarske odvažnosti i spretnosti duga više vekova, a nastala je u nepoznatom rudniku Evrope. To je čin svečanog prijema šegrta u rudarski esnaf, odnosno čin svečanog priznavanja kvalifikacija za rad u struci smelih i odvažnih.
U davna vremena, rudarski šegrti su pred svojim majstorom i starijim drugovima morali da pokažu puno hrabrosti kako bi bili primljeni u bratstvo rudara kao punopravni članovi, a to se, izmeću ostalog, ogledalo i u uspešnom skoku preko okna, koji je kasnije zamenjen skokom preko kože. Koža je u to vreme inače bila neophodni rudarski rekvizit, bez koga se rudar nije spuštao u jamske prostorije, a koji je kasnije postao tradicionalni simbol svečanog primanja rudara, u njihov težak ali častan i uzvišeni poziv.
Tehnički fakultet u Boru neguje tradiciju Skoka preko kože više od pola veka kao čin prijema brucoša u časnu rudarsku profesiju. Prva ovakva manifestacija održana je na ovom fakultetu davne 1965. godine, i održavala se redovno do baksuznog trinaestog Skoka. Nakon pauze od 21 godine Ceremonija je ponovo pokrenuta 2016. za 55, godišnjicu Fakulteta. Sledio je 15. Skok 2017. i 16. 2019. godine. Nakon produžene pauze usled nesrećnih događaja s početka 2020-tih, Tehnički fakultet u Boru, ove godine, sa ponosom organizuje Skok preko kože.
Ova manifestacija odvija se u dva zasebna dela.
U prvom, koji se odigrava na ulicama grada, brucoši—skakači, koji treba da preskakanjem kože budu promovisani u časna zvanja rudara, krećući se gradom uz pesmu i šalu, traže svog Brucmajora, koji ima počasnu dužnost da studente pripremi za skok preko kože.
Pošto ga, tražeći od kafane do kafane napokon i pronađu, izmole ga da ih povede na ceremonijal SKOKA PREKO KOŽE, čvrsto mu obećavajući da neće uzaludno založiti svoj autoritet jer su oni potpuno spremni da pred „Časnim, uzvišenim i nepogrešivim Prezidijumom i ostalim visokim funkcijama pokažu šta sve znaju“.
Drugi deo ceremonije odvija se na bini.
To je pozorišna zabavna predstava za javnost. U predstavi se ljuti protivnici, Stare i Mlade Bajte, šaljivo, uz dosetke i upadice, prepiru i dokazuju ko je bolji i vredniji.
Stare Bajte, diplomirane studente i rudarske inženjere, predvodi Desni Kontrapik.
Mlade Bajte, studente viših godina, predvodi Levi Kontrapik. Raspravu prekida pojava Časnog, uzvišenog i nepogrešivog Prezidijuma, vrhovnog autoriteta rudarskog esnafa koji proglašava svoju vlast i imenuje časne Tablice i pomoćnike. Časne tablice su uvaženi profesori i istaknuti članovi rudarskog bratstva. Prezidijumu pomažu pomoćnici, Levi i Desni Adlatusi.
Kada predvođeni Brucmajorom skakači kroz šalu, dosetke, pesmu i humor pokažu šta su naučili, i čemu su sve vredni, Prezidijum im odobrava da skokom preko kože budu promovisani u časna zvanja rudara.
Čin skoka preko kože obavlja se sa bureta piva, pri čemu svaki skakač izrekne svoje životno geslo i posle ispijanja krigle piva, skače preko kože koju drže dva znamenita poslednika iz oblasti rudarstva i metalurgije.
Posle skoka, svakog skakača dočekuje stari rudar, Hetman ili Promotor i svečano promoviše u zvanje rudara. Pevanjem Rudarske himne, na kraju svečanosti, završava se svečani čin SKOKA PREKO KOŽE.
Održavanje ovogodišnje manifestaciju pomogle su rudarske kompanije Serbia Zijin Mining, DPM Avala, Serbia Zijin Copper i Jugokaolin.
Na štandovima ovih kompanija posetiocima su podeljeni flajeri sa osnovnim informacijama, a veliku pažnju izazvao je VR na štandu DPM Avala, pomoću koga su posetioci u 3D varijanti mogli da posete njihov rudnik Čelopeč u Bugarskoj.