Danas se obeležava Međunarodni dan dece obolele od raka, a u Boru su tim povodom kraj Maksija aktivisti Doma omladine postavili štand NURDOR-a, organizacije koja poziva da se dobrovoljnim prilozima i kupovinom raznih predmeta da podrška svojim mladim sugrađanima koji vode bitku sa ovom bolešću.
Sva sredstva koja budu prikupljena povodom obeležavanja današnjeg dana biće utrošena sa ciljem poboljšanja kvaliteta lečenja i života obolele dece i njihovih porodica kažu volonteri NURDOR-a.
Povodom današnjeg dana oglasio se i borski odbor Stranke slobode i pravde (SSP) koji je podsetio da je obeležavanje 15. februara potrebno radi podizanja svesti stanovništva i plana preduzimanja mera kojima će se ova bolest umanjiti.
Odbornica SSP u Skupštini grada Bora Irena Živković, iznela je zvančne podatke koji pokazuju da se u Srbiji godišnje registruje oko 350 dece sa nekim oblikom maligniteta, ali i da je dobro to što je uspeh izlečenja kod dece mnogo viši nego kod odraslih.
U viokorazvijenim zemljama stopa izlečenja prelazi 80 procenata, a da bi se to postiglo ključno za lečenje je rana i tačna dijagnoza, ali i dostupnost neophodne terapije.
Studija Instituta „Batut“ ukazuje da je na teritoriji Borskog okruga primećeno povećanje maligniteta, ali naši pokušaji da se o tome govori na sednicama Skupštine grada nisu urodili plodom. O ovoj temi je bitno da se razgovara jer se predlažu mere koje moraju da budu sprovedene, a to su striktno poštovanje propisa u oblasti životne sredine i zdravlja, bolja međusektorska saradnja i naročito bolja informisanost građana o stvarnom stanju životne sredine i uticaju na njihovo zdravlje, kaže Živković.
Pozivajući se na savete zdravstvenih institucija, naglašava i da je bitno sistemsko praćenje zdravstvenog stanja stanovništva na teritoriji Borskog okruga i sistemsko omogućavanje da na ovoj teritoriji bude dostupna rana i tačna dijagnoza kao i terapija.