Najpoznatija podela u hrišćanskom kalendarskom sistemu nastala je još 1582. godine, kada je papa Grgur XIII uveo gregorijanski kalendar. Julijanski kalendar uveo je Julije Cezar 45. godine pre nove ere.
Nakon nekoliko pokušaja usklađivanja, danas je razlika između julijanskog i gregorijanskog kalendara 13 dana.
Srpska pravoslavna crkva, Ruska i Gruzijska crkva, kao i njihove jurisdikcije, i dalje koriste julijanski kalendar, pa Božić slave 7. januara. Ostale pravoslavne crkve i sve zapadne hrišćanske crkve koriste gregorijanski ili revidirani julijanski kalendar, zbog čega Božić slave 25. decembra.
Prema gregorijanskom kalendaru, 25. decembar odgovara julijanskom 7. januaru. Slično, 13. januar, kada se slavi pravoslavna Nova godina, odgovara 31. decembru po gregorijanskom kalendaru.
Međutim, u 20. veku (1923), na inicijativu Vaseljenske patrijaršije, predložena je nova reforma kalendara.
Srpski naučnik Milutin Milanković, jedan od najvećih astronoma tog doba, osmislio je kalendar, koji je trebalo da bude precizniji i bolje usklađen s prirodnim ciklusima. Predloženi reformisani julijanski kalendar koristi sistem koji omogućava tačno praćenje tropske godine (365,2422 dana), s minimalnim odstupanjem od samo 2 sekunde godišnje.
Smatra se da će se do 2800. godine datumi reformisanog julijanskog kalendara potpuno podudarati s gregorijanskim kalendarom.
Iako je kao reformisani julijanski kalendar prihvaćen na Svepravoslavnom kongresu 1923. godine u Carigradu, Milankovićev kalendar nikada nije ušao u široku upotrebu među svim pravoslavnim crkvama.
Doduše, nekoliko pravoslavnih crkava, poput Grčke, Rumunske i Bugarske, usvojile su ga, ali najvažniji predstavnici kao što su Srpska i Ruska pravoslavna crkva ostale su pri starom julijanskom kalendaru.
Milanković je uveo složen, ali vrlo precizan sistem određivanja prestupnih godina. Godina je prestupna ako je deljiva sa 4, osim u specifičnim slučajevima kada to precizno određuje algoritam koji izjednačava prosečnu dužinu godine sa astronomskom realnošću.
Milankovićev kalendar je značajan ne samo zbog svoje praktične primene već i kao simbol naučne preciznosti i njegovog doprinosa kalendarskim sistemima i astronomiji.
Hrišćani i dalje koriste dva različita kalendara, nijedan nije apsolutno precizan, a Milankovićev nije ni do danas u zvaničnoj upotrebi.
Kroz istoriju računica je bivala sve tačnija, pa se tako uvidelo da godina ne traje 365 dana i 6 sati kako je bilo po julijanskom, već nešto kraće.
Ukoliko srpska pravoslavna crkva nastavi da vreme računa po starom julijanskom, Božić će 2.100. godine biti 8. januara.