Kao veliki industijski centar, Grad Bor se nalazi pred novim ciklusom razvoja koji treba da obezbedi rešavanje brojnih nasleđenih i tekućih problema zaštite životne sredine pa se zato očekuje usvajanje i sprovođenje brojnih ključnih dokumenta u koje je potrebno ugraditi ciljeve i principe održivog razvoja.
Uslov za to je podizanje znanja i ekološke svesti građana, a posebno dece i mladih koji su i glavna ciljna grupa ove inicijative, navode u Društvu mladih istraživača (DMI) Bor, organizacije koja realizuje inicijativu „Bolje je OdRživo“.
Ova inicijativa deo je šireg projekta „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke, a implementira Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Podizanje ekološke svesti i znanja dece i mladih radi vršnjačkog transfera znanja, ostvareno je obukom grupe učenika viših razreda osnovne škole i srednjoškolaca kroz edukativne radionice.
Organizovano je devet edukativnih radionica u Tehničkoj školi Bor, i osnovnim školama “3. Oktobar“ i “Dušan Radović“ Bor.
U okviru njih obuku je prošlo 75 vršnjačkih edukatora iz gradskih i ruralnih sredina koji su počeli realizaciju vršnjačke edukacije za preko 300 njihovih vršnjaka.
Ovaj model edukacije pokazao se kao dobar sa stanovišta motivacije dece i mladih za njihovu participaciju u podizanju ekološke svesti, kao i unapređenja znanja i jačanja aktivizma u rešavanju lokalnih ekoloških problema. Kao produkt vršnjačkih obuka dobili smo rezultat njihovog istraživanja koje ukazuje da je glavni uzrok pasivnosti mladih nedovoljna informisanost i nedostatak motivacije za ekološki aktivizam, a nastali su i predlozi za prevazilaženje ovih problema, kaže Našata Ranđelović iz DMI.
Deca su, inače, kreirala plakate za informisanje vršnjaka o ciljevima održivog razvoja, objave na instagram profilima, akcije ozelenjavanja, čišćenja otpada, selekcije otpada za reciklažu, ponovne upotrebe starih stvari i izložbu modela ugroženih vrsta biljaka i životinja.
Sa idejom da aktivizam dece i mladih najbolje može biti pokrenut od strane njih samih, u okviru projekta napravili smo nastavne materijale koji se mogu koristiti u nastavnim i vannastavnim aktivnostima škola u realizaciji Školskih programa zaštite životne sredine radi promocije održivog načina života, naglašava Nataša Ranđelović.
Kao pomoć u ovim aktivnostima, napravljena je brošura „Živi održivo-poboljšaj život budućim generacijama!“ koja je svojevrstan vodič za održivi način života koju možete videti OVDE.
U toku je i snimanje edukativnog filma „Đubrići“ koji će biti stavljeni na raspolaganje nastavnicima kako bi ga koristiti u ekološkom obrazovanju i vaspitanju učenika.
Na kreativnim radionicama nastaju ekološke poruke i crteži koji će se naći na ekomobilijarima u gradu i okolini, te će na taj način deca i mladi svoje potrebe za očuvanjem njihove životne sredine preneti građanima Bora.
Jedan od specifičnih ciljeva inicijative „Bolje je održivo“ je i afirmacija pozitivnih primera održivog ponašanja i stilova života. Obučeni vršnjački edukatori našli su se u ulozi novinara koji fotografišu, snimaju i pišu članke o pozitivnim primerima održivog razvoja u lokalnoj sredini koji će biti objavljeni na omladinskom sajtu i društvenim mrežama.