Društvo

Mlade u Boru najviše interesuje kada će početi rešavanje problema komunalnog otpada. Predlažu više zelenih igrališta

Obuka vrsnjackih edukatora drustvo mladih istrazivaca

 

U Gradskoj upravi Bor održan je sastanak predstavnika Društva mladih istraživača (DMI) Bor, Gradske uprave i vršnjačkih edukatora iz Tehničke škole i OŠ ”Dušan Radović”,u okviru inicijative „Bolje je OdRživo“, i šireg projekta „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke, a implementira Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.

Ovaj sastanak bio je prilika da se mladi, koji se u svojim obrazovnim institucijama obučavaju za vršnjačke edukatore u oblasti održivog razvoja, upoznaju sa aktivnostima koje lokalna zajednica preduzima ili planira u skladu sa Ciljevima održivog razvoja i Agendom 2030 u oblasti zaštite životne sredine.

dmi 1

Sa mladima su ispred Gradske uprave razgovarali član Gradskog veća za projekte i životnu sredinu i savetnik Kancelarije za životnu sredinu.

Mladi su bili u prilici da pitaju i daju predloge o održivom razvoju grada, a najviše ih je interesovalo kada će početi rešavanje problema komunalnog otpada i biti organizovana selekcija otpada u gradu, da li se planiraju novi sadržaji u očuvanim prostorima prirode u okolini Bora koji bi bili u skladu sa održivim turizmom.

Zanimali ih je i da li lokalna samouprava može da utiče na rudarske kompanije da što pre reše problem aerozagađenja, kako se rešavaju problemi napuštenih i oronulih objekata u gradu i postoje li planovi za dodatno ozelenjavanje grada.

Predložili su da se napravi više zelenih igrališta, pogotovu u blizini škola, i da grad nagrađuje uređena i zelena dvorišta i zgrade kako bi se stimulisalo ozelenjavanje grada u cilju smanjenja uticaja aerozagađenja.

Razgovaralo se o mogućnostima svakog pojedinca da smanji svoj negativni uticaj na životnu sredinu, o podrškama koje lokalna samouprava i država pružaju u oblasti energetske efikasnosti i prečišćavanju voda, ali i o potrebi da se stanovništvo edukuje o tome kako da unapredi kvalitet života u skladu sa konceptom održivog razvoja.

Predstavnici DMI predali su predstavnicima Gradske uprave Inicijativu za uvrštavanje određenih  ciljeva održivog razvoja (Agenda 2030) u dokumente javne politike Grada Bora u oblasti životne sredine koju je izrađena na osnovu analize dosadašnjih dokumenata javne politike i prikupljenih mišljenja i stavova građana preko ankete, tribina, okruglih stolova i fokus grupa.

Učenici Tehničke škole predstavili su svoje volonterske aktivnosti u okviru projekata “Eco challenge” i “Bolje je OdRživo” koji se odnose na istraživanje prioriteta održivog razvoja, edukaciju vršnjaka u svojoj školi i preko društvenih grupa, akcije sakupljanja otpada za reciklažu i ozelenjavanje, kao i edukaciju stanovništva grada.

To je bila prilika da mlađi vršnjački edukatori uvide mogućnosti za volonterizam u ovoj oblasti, a predstavnici Gradske uprave mogućnosti da podrže ekološki volonterizam mladih.

logo giz

 

 

Sadržaj sa sajta može se preneti samo uz poštovanje USLOVA KORIŠĆENJA

Povezani postovi

Sportska oprema i školski pribor za kriveljsku Osnovnu školu

Marija Dimitrijević

OPASNO: Na tek asfaltiranom putu do Brestovačke banje nema planiranih ivičnjaka, ali rizle na pretek

Ist Media

Bez vode 200 domaćinstava više od 20 dana. Meštani spremaju blokadu puta

Ist Media
X