BorDruštvo

I borskim prosvetarima manje plate – Školske uprave odbile predlog obračuna pune zarade

 

Prosvetni radnici širom Srbije suočili su se sa neprijatnošću povodom odluke Ministarstva prosvete o smanjenju prvog dela februarske plate za sve one profesore koji su učestvovali u obustavi nastave.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) podneo je krivične prijave posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije viših tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu protiv ministarke prosvete u ostavci i dvanaest savetnika za materijalno-finansijske poslove Školskih uprava.

Da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja osumnjičeni su Slavica Đukić Dejanović, Nada Pantić (ŠU Beograd), Žaklina Stojanović (ŠU Novi Sad), Katarina Mirković (ŠU Valjevo), Vesna Jeremić (ŠU Zaječar), Jovana Đukić (ŠU Zrenjanin), Ana Vulović (ŠU Kragujevac), Sanja Matijašević (ŠU Kruševac i Kraljevo), Mihajlo Raičević (ŠU Niš), Lela Kovačević (ŠU Užice), Milorad Slavković (ŠU Čačak), Dejan Simonić (ŠU Požarevac) i Zdravka Sotin (ŠU Sombor), navodi se na sajtu NSPRS.

Navode kako je Slavica Đukić Dejanović prijavljena kao podstrekač da se zarada zaposlenima u školama obračunava suprotno Zakonu o radu i kako je u svom dopisu školama citirala odredbe Zakona o štrajku iako joj je bilo poznato da prosvetni radnici nisu bili u štrajku, već su obustavili rad saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu.

Tužilaštvima je, podnošenjem krivičnih prijava, predloženo da sprovodu istragu i podignu optužnice sa zahtevom za izricanje maksimalne kazne zatvora u trajanju od pet godina, imajući u vidu veliki broj lica kojima je naneta imovinska šteta i jačinu povrede njihovih prava. Krivično delo zloupotreba službenog položaja ne zastareva pet godina, ističe NSPRS u obrazloženju.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović povodom tužbi sindikata izjavila je da su plate smanjene u skladu sa Zakonom i da će „svako biti plaćen onoliko koliko je radio“, a isto je isticao i premijer u ostavci Miloš Vučević.

Međutim, postavlja se pitanje koliko su kompetentni da o ovakvim stvarima govore oni koji su u ostavci?

Direktori škola u Boru poslali su zahtev za pun obračun plata za sve zaposlene, ali Školska uprava i savetnik za finansijsko-materijalne poslove, obračune su odbili i naložili njihovo korigovanje.

Da su direktori reagovali na ovo odbijanje, ni nenastavno osoblje koje radi za minimalac ne bi dobilo plate, te su bili primorani da pošalju obračune sa smanjenim zaradama. Nastavnici su od prvog dela februarske zarade dobili oko 40 procenata regularne plate, rekao je sagovornik Ist media.

Navodi i da ne postoji nikakvo rešenje ili pisani dokument o razlozima zbog kojih će zarade biti umanjene.

Finansijsko-materijalni poslovi borskih srednjih škola u nadležnosti su Vesne Jeremić, savetnice Školske uprave u Zaječaru, koja, kako Ist media nezvanično saznaje, svakog meseca prima platu i radi iako je u penziji.

Borski prosvetni radnici ne planiraju tužbu protiv svojih direktora, jer smatraju da nisu odgovorni za materijalnu štetu i da su na takav čin bili primorani.

Sadržaj sa sajta može se preneti samo uz poštovanje USLOVA KORIŠĆENJA

Povezani postovi

NPS: Hapšenje funkcionera Grada Bora razlog za ostavku gradonačelnika Milikića

Ist Media

Uhapšen pomoćnik gradonačelnika Bora. Osumnjičen da je oštetio gradsku kasu za 840 hiljada dinara

Marija Savić

Pet najvećih sindikata u Srbiji podržalo studente

Marija Savić
X