Tribina pod nazivom Bor nezavršena priča, koju je nedavno organizovao Gradski odbor Stranke slobode i pravde, bila je prilika da se ponovo iznesu ekološki problemi i posledice po stanovništvo, nakon što je utvrđeno povećano prisustvo arsena, kadmijuma i olova u vazduhu, ali i iznesu mere koje treba preduzeti kako bi se situacija u gradu i okolnim selima poboljšala.
O ekologiji ali i zdravstvenoj i ekonomskoj situaciji u poslednjih pet godina govorili su prof. dr Snežana Šerbula sa Tehničkog fakulteta u Boru, direktorka Evropskog centra za životnu sredinu i zdravlje Svetske zdravstvene organizacije u penziji Elizabet Paunović, master inž. rudarstva Dejan Lazar, koji je govorio o ekonomskim aspektima poslovanja kineskih kompanija i koliko od toga koristi ima Bor, ali i Miodrag Živković iz Slatine, koji je zbog rudarenja ostao i bez imanja i bez novca.
Da pritisak na zagađivače u poboljšanju ekologije može dati pozitivne rezultate, Šerbula je istakla ulaganje u rekonstrukciju topionice čime je koncentracija sumpor-dioksida u Boru svedena u dozvoljene granice.
Na proizvođače treba izvršiti i pritisak kako bi se neutralisalo i povećano prisustvo arsena, kadmijuma i olova u vazduhu, ali pre svega da se utvrdi odakle dolazi zagađenje ovim teškim metalima koji su kancerogeni, rekla je profesorka.
O štetnosti ovih teških metala i posledicama posebno je govorila dr Paunović.
Olovo koje je prisutno u Boru najviše utiče na decu, kod kojih se mogu javiti razvojni i kognitivni poremećaji, ali i psihomotorna kašnjenja u razvoju. Zbog toga treba pratiti stanje dece toksikološkim analizama i hitno sprovesti mere koje su moguće. Potrebna je bolja umreženost institucija i unapređenje zdravstva, ali prva stvar koju treba uraditi je hitno smanjiti zagađenje na osnovu monitoringa. Podatke imamo, ne treba čekati. Ja ovo ne govorim da bih dizala paniku nego da bi se to uradilo, kazala je ona.
Kada je reč o Zelenom rudarstvu o čemu potenciraju kineske kompanije, Šerbula zaključuje da zeleno rudatrstvo postoji u krugu kompanija koje posluju u Boru, ali tako treba da bude i van kapije.
Transport koncentrata ne sme biti u otvorenim kamionima i vagonima, upozorila je ona i navela neophodnost korišćenja zatvorenih kontejnera prilikom prevoza.
Svi učesnici tribine su se složili da je rudarstvo neophodno, ali da ono može doneti svima dobrobit samo uz poštovanje postojećih zakona.
Predsednica Stranke slobode i pravde i poslanica u Republičkoj Skupštini Irena Živković, koja je moderirala tribinu, istakla je važnost da se iz Bora ne izvozi samo sirovina, već gotov proizvod što bi donelo veće benefite gradu.
Ona je podsetila da je ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru u julu postavila poslaničko pitanje zbog čega u Boru još uvek nije počela sa radom toksikološka laboratorija, za čiju je opremu grad opredelio sredstva i koja je bila deo Kratkoročnog akcionog plana grada Bora za koji je ministarstvo dalo odobrenje i saglasnost.