Gimnazija „Bora Stanković“ u Boru danas obeležava 80 godina postojanja i rada, slaveći uspehe sadašnjih đaka i podsećajući se istorije i svih onih čija su imena krasila ovu obrazovnu ustanovu.
Davne 1944. godine, tadašnja Narodna vlast donela je odluku o formiranju Niže državne mešovite Gimnazije zbog potreba za školovanim kadrom različiith profila. Monografija Milana Dimitrijevića svedoči o tome da je škola imala samo šest učionica, nedovoljno klupa, pa su za pozajmljenim stolovima sedela i po četiri đaka, a nastavni kadar je bilo veoma teško obezbediti. Škola se vremenom transformisala i prva generacija maturanata završila je Višu mešovitu Gimnaziju 1955. godine.
Sadašnji naziv škola je dobila 1957. godine, a dva obrazovna profila koje i danas ima, društveno-jezički i prirodno-matematički, postoje od školske 1959/1960. godine.
Svi maturanti te prve generacije upisali su fakultete i tada zapravo počinje uspon Gimnazije. Cilj nam je pokažemo koliko je obrazovanje bilo bitno tada i koliko je sada još važnije. Pozvali smo neke naše direktore, profesore, i nekadašnje učenike da se sretnu sa našim sadašnjim đacima i razmene iskustva. To je naš način da pokažemo mladima da Gimnazija ne počinje sa nama, već da su mnogi dali doprinos razvoju naše škole i veličanju znanja. Znanje je moć je krilatica koja nas i sada vodi, rekla je Miljana Golubović, direktorka borske Gimnazije.
Škola sada ima 183 učenika u 11 odeljenja, a učenici i profesori beleže izuzetne rezultate.
Prošlu školsku godinu više od 70 odsto učenika završilo je sa odličnim uspehom, među maturantima imali smo 12 nosilaca Vukove diplome, a imali smo i sedam republičkih nagrada iz različitih predmeta. Naši đaci upisuju željene fakultete i to uglavnom kao budžetski studenti i to i jeste naš ponos i dokaz našeg rada. Promene postoje i u radu i u odnosu učenika prema obavezama, ali ovi uspesi jesu rezultat njihovog truda i rada naših profesora, istakla je Golubović.
Ona je ovom prilikom dodala i da je Gimnazija solidno opremljena, ali da postoje potrebe za novim ulaganjima. Nedavno je škola od Grada Bora dobila 200 hiljada dinara za obnovu knjiga, pa je biblioteka bogatija za stotinak naslova iz lektire i nekoliko enciklopedija.
Trenutni fokus su fakultativni predmeti, pa osim nedavno uvedenog kineskog jezika, u planu je i kurs standardizovanog vlaškog jezika. Borska Gimazija je verifikovana i za istureno odeljenje Filološke gimnazije, pa je uz dodatna kadrovska rešenja i to plan za naredni period.