Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost” pozivaju sve novinare/ke i medije da na Svetski dan slobode medija u četvrtak 3. maja, U PET DO DVANAEST isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji PET MINUTA GROMOGLASNE TIŠINE kako bi nadležne i najširu javnost još jednom upozorili na katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji danas.
Koliko su slobode medija i javnog izražavanja ugrožene, a time i pravo građana na nepristrasno, objektivno i fer informisanje, pokazuju i sve meritorne međunarodne organizacije, uključujući Evropsku komisiju i Reportere bez granica, koje su u svojim najnovijim izveštajima upozorile na zabrinjavajuće nazadovanje Srbije.
Povodom Svetskog dana slobode medija, NUNS i “Nezavisnost” podsećaju da je Srbija već dugo bez medijske strategije kojom bi se trasirao razvoj medija i stvorili uslovi za neometan rad redakcija i novinara. Svedoci smo, međutim, da je vlast sebi dozvolila da se utvrđivanje strateških pravaca razvoja u medijskoj oblasti odvija bez učešća najznačajnijih novinarskih i medijskih udruženja, pa je potom i tako pripremljen dokument povukla bez ozbiljnog obrazloženja.
Istovremeno, na svim nivoima predstavnici vlasti najčešće zloupotrebljavaju novac namenjen za projektno sufinansiranje medija, formirajući nestručne komisije koje ogromna sredstva dodeljuju mahom poslušnicima bliskim vlastima, ostavljajući tako većinu nezavisnih medija bez izvora prihoda.
Na naš međunarodni dan, podsećamo i da su plate novinara u Srbiji na samom dnu lestvice među svim profesijama koje traže visok nivo znanja i integriteta, a mlade kolege i koleginice koji/e su u honoraranom odnosu najčešće rade volonterski ili za svoj rad dobijaju ponižavajuće male naknade, bez ikakvih drugih radnih i socijalnih prava.
NUNS i “Nezavisnost” pozivaju sve kolege/ice da se zajedno suprotstavimo daljem uništavanju naše profesije, vratimo ugled novinarstvu i poverenje građana u naš rad. Naš posao je da ih odgovorno i neprostrasno informišemo. Nije posao novinara i medija da budu portparoli i megafoni političkih i ekonomskih moćnika, već da pomogu stvaranje kritičke javnosti, koja može kvalitetno odlučivati samo ako dobija kvalitetne informacije.
Zadatak svake vlasti, pa i aktuelne u Srbiji, jeste da obezbedi uslove za slobodan rad novinara i medija, za slobodnu i fer utakmicu na medijskom tržištu, bez pritisaka i cenzure, zloupotrebe javnog novca i javnog prostora, klevetanja i omalovažavanja novinara/ki i medija.
Na Svetski dan medija NUNS i “Nezavisnost” još jednom zahtevaju od nadležnih organa da rasvetle ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, te da nalogodavce i krivce privedu pravdi. Zahtevamo i da se rasvetle napadi na ostale koleginice i kolege, posebno da se unapredi zaštita novinara/ki od sve češćih sajber-pretnji i pritisaka. Novinari/ke koji rade u strahu za sopstveni život, sopstvenu egzistenciju i opstanak svojih porodica i medija ne mogu biti objektivni.
Povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, Regionalna platforma zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i bezbednosti novinara, koja zastupa više od 8.000 članova poziva vlade regiona da štite novinare i rade na jačanju slobode medija.
Dan slobode medija proglasila je Generalna skupština UN u decembru 1993. godine, prateći preporuke sa Generalne konferencije UNESCO. Od tada, na dan godišnjice Vindhok deklaracije, 3. maj proslavlja se širom sveta kao Svetski dan slobode medija.
Prilikom ovogodišnjeg obeležavanja Svetskog dana slobode medija naglašavamo važnost omogućavanja pravnog okruženja za ostvarivanje medijskih sloboda i posebnu pažnju posvećujemo ulozi nezavisnog pravosuđa u osiguravanju pravnih garancija za medijske slobode i procesuiranje zločina počinjenih nad novinarima.
Članice Platforme podsećaju vlade Zapadnog Balkana da je od 2014. godine registrovano 446 napada na novinare, a tek nekoliko slučajeva je rešeno od strane nadležnih institucija. Od početka 2014. godine u regionu su registrovana tri slučaja pokušaja ubistva novinara, 103 fizička napada, 257 pretnji, 48 napada na imovinu i pet slučajeva hapšenja.
Najveći broj slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara zabeleženo je u Srbiji (143) i Bosni i Hercegovini (102), zatim na Kosovu (77), u Makedoniji (59), Hrvatskoj (43) i Crnoj Gori (31).
Novinari Zapadnog Balkana očigledno još uvek rade u veoma opasnom okruženju, te Platforma poziva sve vlade pomenutih zemalja da pojačaju napor prilikom istraživanja napada na novinare i da osiguraju bezbedne uslove za njihov rad.
Članice Platforme ohrabruju sve novinare da prijavljuju sve slučajeve pretnji i napada koji su se desili tokom njihovog rada. Platforma snažno podržava napore novinarskih i medijskih organizacija u zaštiti novinara i slobode govora, kao i njihovu borbu protiv nekažnjivosti u slučajevima napada na novinare.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Udruženje/udruga BiH novinari
Sindikat medija Crne Gore
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Nezavisno udruženje novinara Srbije